Warta Poznań w swojej stuletniej historii może pochwalić się dużą liczbą reprezentantów Polski. Pamiętają o nich zarówno starsi, jak i młodsi kibice.
Żeby wspomnieć o pierwszych kadrowiczach z naszego klubu, trzeba cofnąć się do początków piłkarstwa w Poznaniu. Koniec 1919 roku to ważny czas w historii klubu. Warta zgłasza akces do PZPN, którego wiceprezesem zostaje prezes klubu, pierwszy honorowy członek Warty Franciszek Rotnicki.
W kilku latach drużyna miała kłopoty, związane także z kryzysem gospodarczym. W 1926 roku Zieloni radzą sobie coraz lepiej. Jako mistrz Wielkopolski Warta przystępuje do mistrzostw Polski i zmaga się z Ruchem z Wielkich Hajduk. Niestety w finałach Zieloni nie radzą sobie już tak dobrze. Przegrywają w stolicy z Polonią 1:5 i we Lwowie z Pogonią 1:7. Te wyniki sprawiły, że Warta nie zagrała w finale, ale postawa zawodników z Poznania została doceniona przez selekcjonera reprezentacji Polski.
Do narodowej drużyny zostali powołani: Staliński, Wojciechowski i Flieger. W tym czasie trzon zespołu „Warty” tworzą: Fontowicz, Śmiglak (dziadek obecnego dyrektora technicznego naszego klubu), Staliński, Spojda, Wojciechowski, Flieger, Przybysz, Przykucki, Niziński, Dabert, Szubert.
Co ciekawe, w tym samym, 1926 roku powstaje liga piłkarska, zwalczana przez PZPN, ale Warta przystąpiła do rozgrywek i w następnym roku zajęła nawet trzecie miejsce.
W 1928 roku wielkim wydarzeniem było spotkanie reprezentacji Poznania (tylko bramkarz z Posnanii, reszta graczy z Warty) z olimpijską drużyną USA. To było bardzo ciekawy mecz, ponieważ zawodnicy z USA brała udział w igrzyskach w Amsterdamie, gdzie zremisowali z Polską 3:3. W meczu z reprezentacją Poznania Amerykanie zostają rozgromieni aż 7:0. Także Warta w meczach międzynarodowych wygrywa niemal wszystkie mecze, a to oczywiście musi procentować kolejnymi powołaniami. W reprezentacji Polski grają: Przybysz, Staliński i Spojda.
Ci zawodnicy zdecydowanie pomogli w drodze Warty na szczyt. W 1929 roku, po zaciętych, ligowych bojach zespół z Poznania zdobył mistrzostwo Polski. Dzięki świetnej formie całego zespołu do drużyny narodowej trafia kolejny ulubieniec poznańskiej publiczności. To wyborny bramkarz Marian Fontowicz. Rok później w reprezentacji występuje aż czterech piłkarzy Warty: Staliński, Radojewski, Wojciechowik, Fontowicz. Niestety w 1931 roku widać było oznaki kryzysu i dlatego szefostwo klubu musiało zwolnić wspaniałego węgierskiego trenera Fursta.
W 1932 roku funkcję trenera objął były piłkarz klubu, Marian Spojda. Drużyna grała coraz lepiej i zajęła w rozgrywkach trzecie miejsce. Piłkarze Zielonych nadal są powoływani, żeby reprezentować biało-czerwone barwy. Tego zaszczytu dostąpili: Fontowicz, Scherfke, Radojewski i Przykucki. W 1935 roku cztery razy w koszulce z orłem na piersi występuje Scherfke, a dwa razy Fontowicz.
W późniejszych czasach, z różnych względów, zazwyczaj brakowało w kadrze narodowej zawodników z Warty Poznań. Wiązało się to przede wszystkim z tym, że Warta występowała w niższych ligach.
W zielonych barwach występowali też byli inni reprezentanci Polski, m.in. Tomasz Iwan, Piotr Reiss, Grzegorz Szamotulski, Michał Goliński, Arkadiusz Kaliszan, Krzysztof Ratajczyk, Kazimierz Sidorczuk, Czesław Jakołcewicz, Zbigniew Pleśnierowicz.
Wśród wymienionych byłych piłkarzy Warty zdecydowanie najwięcej grał w reprezentacji Polski Maciej Żurawski, który pojechał z tą drużyną na Mundial w 2006 roku i Euro 2008, przez kilka lat był gwiazdą Wisły Kraków i Celticu Glasgow. Od 2009 roku w Warcie występuje też Piotr Reiss, który z Żurawskim grał w Lechu Poznań i jako zawodnik tego klubu został królem strzelców polskiej ekstraklasy.
Kazimierz Sidorczuk w Warcie grał również po swojej kilkuletniej przygodzie z Kolejorzem. W reprezentacji Polski zagrał 14 meczów. Inny bramkarz Zielonych, Andrzej Bledzewski zaliczył tylko epizod w reprezentacji, kiedy razem z Górnikiem Zabrze przebywał na zgrupowaniu na Cyprze, gdzie akurat mecz towarzyski rozgrywała też kadra Jerzego Engela.13 meczów kadrze zagrał Grzegorz Szamotulski, który przez jedną rundę bronił barw poznańskiej Warty.